Uzimajući u obzir nizak cjepni obuhvat MMR cjepivom (morbili, parotitis i rubeola) u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, te mogućnost epidemijskog pojavljivanja ovih bolesti, na inicijativu Zavoda za javno zdravstvo HNŽ održan je radni sastanak na kojem su predstavnici Zavoda s dr. sc. Goranom Opsenicom, ministrom zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ razmotrili epidemiološku situaciju u Županiji i utvrdili smjernice za nadzor i sprječavanje širenja virusa morbila u vrtićima i zdravstvenim ustanovama. O zaključcima sastanka upoznat je i Zavod za javno zdravstvo F BiH.
Prema podacima Zavoda u HNŽ, već dulji niz godina bilježi se negativni trend cijepljenja, a poglavito je nizak cjepni obuhvat MMR cjepivom što je rezultiralo padom kolektivnog imuniteta.
U mjesecu svibnju, prema podacima Zavoda u HNŽ, evidentirano je 14 slučajeva obolijevanja od morbila.
Zavod za javno zdravstvo F BiH osigurao je dovoljan broj MMR cjepiva koje se distribuira županijskim zavodima za javno zdravstvo.
Zbog slabe procijepljenosti kao i mogućnosti pojave epidemije apelira se na roditelje da obvezno cijepe djecu. Također, istaknut je značaj imunizacije i podizanja cijepnog obuhvata (95 % i više), jer ukoliko se netko ne cijepi on ugrožava, ne samo svoj, već i živote drugih.
Inače, morbili su jedna od najzaraznijih bolesti koja se prenosi vrlo lako s čovjeka na čovjeka kapljičnim putem (kašljanje, kihanje), kao i preko predmeta koji su svježe kontaminirani sekretima iz grla i nosa. Procjena je da se više od 90% osoba koje su bile u kontaktu s bolesnikom zaraze, ako nisu cijepljene ili nisu preboljele morbile, zbog čega dolazi do pojave epidemija. Osim osipa koji se javlja kod oboljelih, moguće su brojne komplikacije, a djeca su najviše ugrožena.
preuzeto sa www.vlada-hnz-k.ba